top of page

ספורטאיות או לא להיות - יום האישה 2023

הן חזקות (ולא רק פיזית), הן נחושות, והן מוכנות להתמודד עם עצמן ועם הקשיים כדי להגשים את החלומות שלהן. קוים לדמותה של הספורטאית הישראלית מציירים לנו בדיוק את הסיבה לשמה הורים צריכים לרצות לשלוח את הבנות שלהם לעשות ספורט - ויפה שעה אחת קודם.


לכבוד יום האישה הבינלאומי שחל השבוע, שאלנו ספורטאיות צמרת ישראליות מה הספורט העניק להן בתור נשים. התשובות סבו סביב הביטחון העצמי שלהן כספורטאיות, כנשים, ובכלל… אחת קראה לזה אמונה, השניה דבקות במטרה, אצל אחרת זה בא לידי ביטוי במוסר עבודה או דימוי גוף חיובי, והייתה מי שלמדה באמצעות הספורט שהיא יכולה לחלום ולהגשים חלומות. השורה התחתונה היא שפגשנו חבורה של נשים חזקות, בטוחות בעצמן, שיודעות מה הן רוצות, וחשוב מזה - יודעות להשיג את זה. אז איך זה שעדיין אחוז הבנות שעוסקות בספורט נמוך כל כך אם הוא מעניק לילדות כל כך הרבה? ולמה ספורט הנשים בארץ עדיין תופס נישה שולית כל כך בנוף המקומי?


שלא כמו בארץ, בעולם ספורט הנשים תופס תאוצה בשנים האחרונות. הרשתות החברתיות מאפשרות לספורטאיות חשיפה שאינה תלויה בתקשורת, הן לומדות לנהל את עצמן כמותג, מעבר להיותן מקצועניות בתחומן, וההיכלים והאצטדיונים מתמלאים להם עד אפס מקום. זה קורה בכדורגל ובכדורסל האמריקאים, בכדורגל האירופאי, ליגות כדוריד וכדורעף ברחבי העולם

ועוד… הקהל מבין שלא רק שהרמה גבוהה, אלא שיש פה הרבה מעבר לספורט - והסיבות לכך, אם תשאלו אותנו - מתקשרות באופן ישיר לתשובות שקיבלנו מהספורטאיות המקומיות שלנו.


להיות ספורטאית זה לא מובן מאליו. ילדה שמתחילה לעסוק בספורט בצורה רצינית, שלא לומר מקצועית, עוברת בדרך הרבה התמודדויות. גם אם המערכת הקרובה שלה תומכת (מה שלא תמיד קורה), היא תתמודד בדרך עם הרבה ביקורת, הרמות גבה, והקרבות שבנות גילה שאינן עוסקות בספורט לא מתמודות איתן על בסיס קבוע. לילדה או נערה, זאת עשויה להיות סיטואציה לא פשוטה, אבל מי שמצליחה לצלוח אותה, ולצאת בצד השני כספורטאית, שהתגברה על הקשיים, שדבקה במטרה, שפגשה את עצמה באמת ולעומק, לא תחליף את החוויה הזו בעד שום הון שבעולם.

זאת אחת הסיבות שספורט נשים מביא איתו משהו אחר. זה גם מתקשר לעובדה שהוא הרבה פחות עסקי, הרבה יותר רגשי, ובשנים האחרונות במקומות מסוימים הוא אפילו קצת פוליטי. ספורטאיות צמרת בעולם הפכו למובילות ואקטיביסטיות גם ברמה החברתית. את אותה התשוקה שהן מביאות למגרש ולספורט ושמייחדת אותן ומבדילה אותן מהספורט הגברי - אותה תשוקה שכבר ממלאת היום איצטדיונים ברחבי העולם - הן מביאות לכל דבר שהן נוגעות בו והחיבור הזה יוצר קשר שאין לו תחליף עם הקהל. זאת הסיבה שאוהדי ספורט נשים יגידו לכם שיש שם קסם אחר. הם לא תמיד ידעו לשים עליו את האצבע, אבל ההנאה מהצפייה והמעורבות שם היא שונה וספק אם יכולה לקרות במקומות אחרים. רוב הספורטאיות, אם תשאלו אותן, יספרו לכם שהן לא עושות את זה בשביל התהילה, הן גם לא בהכרח יכלו לדמיין שיוכלו לעסוק בזה ולהתפרנס מזה אי פעם, האמת, חלקן מתקשות להתפרנס מזה בכבוד גם היום, אבל זה עדיין לא עוצר אותן מלטרוף את המגרש על בסיס יומיומי…


העובדה שרוב הספורטאיות שלנו אומרות שהספורט העניק להן ביטחון עצמי היא בדיוק הסיבה שכל הורה צריך לעודד את הבת שלו לעשות ספורט ולהתגבר על הקשיים שבדרך, היא הסיבה שהחברה שלנו צריכה לדחוף את הבנות להיות ספורטאיות והיא אחת מהסיבות העיקריות לכך שהמיזם הזה הוקם: כדי לתת לילדות אופק ומודלים לחיקוי שהן יכולות להתחבר אליהן, כאלה שהיו ילדות כמוהן, מלאות תשוקה לספורט שהן אהבו, שהיו מוכנות ללכת דרך בשביל להשיג את המטרות שלהן, שלא וויתרו גם כשהיה קשה, ושזכו להגשים את החלום שלהן להיות מי שהן ומה שהן.

אז לכבוד יום האישה הבינלאומי שחל השבוע, אנחנו רוצות להודות לספורטאיות שעשו את הדרך, לעודד את אלה שעושות אותה ממש עכשיו, לתת במה למי שהפכה את הספורט לחייה, ולהראות לדור העתיד (ולהורים שלהן) את כל הסיבות שבגינן כל ילדה צריכה לעסוק בספורט. יום האישה שמח מצוות WSP.Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
WSP פודקאסט
bottom of page